Festiwal  Origami w Sanoku

W dniach 25 – 27 maja 2012 roku w Sanoku odbył się VI Wojewódzki  Festiwal dla Dzieci i Młodzieży „Wędrówki po Krainie Origami”. Organizatorem przedsięwzięcia było Samorządowe Przedszkole nr 3 w Sanoku. Współorganizatorami  akcji były Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku,  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli, Zespół Szkół nr 2 w Nisku.

W konkursie wzięło udział ponad 200 osób: wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studenci, wpłynęło  451 prac.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie oraz Burmistrz Miasta Sanoka.

W ramach festiwalu:

25 maja odbyło się rozstrzygnięcie VI Wojewódzkiego  Konkursu Origami w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Nagrody  oraz dyplomy laureatom konkursu wręczyli Rektor PWSZ Sanok Halina Mieczkowska  i Burmistrz Miasta Sanoka Wojciech Blecharczyk.

W otwarciu festiwalu wziął udział Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro.

Gala otwarcia festiwalu odbyła się w PWSZ w Sanoku, gdzie na tę okoliczność z pięknych, różnorodnych prac,  które wpłynęły na konkurs  z całego województwa podkarpackiego, nauczycielki  Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Sanoku  wraz ze studentkami przygotowały piękną wystawę .

W czasie tej uroczystości można było podziwiać: dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Sanoku w wiązance tańców polskich narodowych, studentów PWSZ  wraz z M. Kurihara w śpiewach japońskich, grupę młodych karateków z Sanockiego Klubu Karate Kyokushin wraz z trenerem Henrykiem Orzechowskim oraz Atsuko Ogawa – promotora kultury japońskiej w  śpiewie oraz kaligrafii japońskiej.  Atrakcji promujących kulturę japońską  było wiele, w miłej atmosferze  laureaci – dzieci,  młodzież oraz wszyscy zaproszeni goście spędzili  czas.

Festiwal cieszy się każdego roku coraz większym zainteresowaniem.

26 maja odbyły się warsztaty Orgiami w Samorządowym Przedszkolu Nr 3 w Sanoku, na których  trenerzy z Polskiego Związku Origami  oraz organizatorzy festiwalu prezentowali techniki składania papieru.  W warsztatach wzięło udział około 50 osób

27 maja mieszkańcy Sanoka mieli możliwość podziwiać cuda wyczarowane techniką origami w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na  wystawie  prac konkursowych.

Małgorzata Pietrzycka –

Organizator Festiwalu