Tydzień I  Tematyka: Kwiecień plecień poprzeplata…

 1. Kwiecień plecień Wysłuchanie wiersza E. Stadmuller Kwiecień lubi niespodzianki; rozmowa inspirowana jego treścią. Zabawa językowa Znajdź rytm. Zabawa dydaktyczna Ile kropli w chmurce? Przeliczanie kropel i dopasowanie ich do odpowiedniej chmury. Zabawa rytmiczno – ruchowa Pod parasol. Zestaw ćwiczeń porannych: Kwietniowa pogoda; Parasole; Deszczyk; Skoki po chmurach

 

 1. Kolorowy deszcz Doświadczenie z wodą – Kolorowy deszcz. Burza – aktywne słuchanie muzyki klasycznej; Zabawy przy piosence Kolorowy deszcz; Zabawa rytmiczno-ruchowa Pod parasolem; Zabawa orientacyjno – porządkowa Jaka pogoda, taki strój

 

 1. Kolory tęczy Zabawa dydaktyczna Tęczowa wyliczanka (utrwalanie kolorów tęczy); Kolory tęczy – zabawa na spostrzegawczość; Zabawa badawcza Złap tęczę; Praca w grupie – wykonanie kolorowej tęczy techniką malowania palcami. Zabawa ruchowa Kolory; Zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej wg Klanzy.

 

 1. Burzowe chmury Wiosenna burza – rozmowa inspirowana historyjką obrazkową; Zabawa integracyjna Pogodowy masażyk; Zabawa dydaktyczna z burzą nie ma żartów – wdrażanie zasad bezpieczeństwa; Zabawa badawcza Co się kryje w chmurach? Zabawa ruchowa wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych Jak tańczy kwiecień? Zabawa ruchowa w czasie burzy – utrwalająca zasady zachowania w czasie burzy; Zabawa rytmiczno-ruchowa Uwaga! Burza!; Deszczowa gimnastyka – zestaw ćwiczeń i zabaw ruchowych z wykorzystaniem dużych obręczy gimnastycznych i woreczków

 

 

Tydzień II  Tematyka: Wiosna na wsi

 

 1. Psotna świnka Słuchanie wiersza H. Bechlerowej Psotna świnka; rozmowa nt. treści wiersza; Oglądanie zdjęć, obrazków zwierząt z wiejskiego podwórka; samodzielne nazywanie zwierząt. Kolorowanie rysunku wybranego zwierzęcia mieszkającego na wsi, nazywanie go. Zabawa Zwierzęta z wiejskiego podwórka; Zestaw zabaw ruchowych – nr XXVI; Zestaw ćwiczeń ruchowych – nr XX; Zabawa ruchowo – naśladowcza Naśladujemy zwierzęta z wiejskiego podwórka;

 

 1. Wiejska muzyka Rozwiązywanie zagadek nt. zwierząt z wiejskiego podwórka; Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza J. Porazińskiej Wiejska muzyka; Zabawy matematyczne układamy przedmioty według określonych cech (szeregowanie wg wielkości; długości i szerokości); Dowolny taniec przy piosence Na naszym podwórku;

 

 1. Na wiejskim podwórku Zabawa Tak jak piórko; Malowanie grubym pędzlem na kartce linii pionowych – po śladach, a potem – samodzielnie. Zabawy przy piosence Na naszym podwórku; Słuchanie piosenki – nauka I zwrotki piosenki fragmentami, metodą ze słuchu. Śpiewanie znanych piosenek głosami zwierząt z wiejskiego podwórka.

 

 1. Zwierzęta z wiejskiej zagrody Zabawa O którym zwierzęciu mówię? Ćwiczenia logopedyczne Koty i myszy; Spacer w okolicy przedszkola – przyglądanie się drzewom i krzewom. Zabawa Wszystko zwierzę, co ma pierze. Lepienie z plasteliny figurek zwierząt z wiejskiego podwórka; Zwierzęta z wiejskiej zagrody – ćwiczenia plastyczne (Wyprawka plastyczna). Zabawy przy piosence Na naszym podwórku; Nauka II zwrotki piosenki Na naszym podwórku; 

 

 1. Zwierzęta z wiejskiego podwórka – Rodzice i ich dzieci Ćwiczenia językowe z wykorzystaniem wiersza T. Fiutowskiej Przeciwnie; Zabawa dydaktyczna Co jedzą zwierzęta? Zabawa dydaktyczna Rodzice i ich dzieci (Karta pracy); Nauka III zwrotki piosenki Na naszym podwórku;

 

 

Piosenki i wiersze poznane w kwietniu:

 

Piosenka Na naszym podwórku

 

 1. Na naszym podwórku zwierząt jest bez liku.

Konik w stajni, mysz w spiżarni, a kurki – w kurniku.

 

Ref. „Ihaha! – rży nasz konik.

„Me, me, me”, z kózką w chórku.

Dobrze nam tu razem na naszym podwórku.

 

 1. Na naszym podwórku jest bardzo wesoło.

Kurki gdaczą, kaczki kwaczą, piesek biega w koło.

 

Ref. „Kwa, kwa, kwa” – kwacze kaczka.

‘Ko, ko, ko” – kurki w chórku.

Bardzo nam wesoło na naszym podwórku.

 

 1. Na naszym podwórku zwierzęta się czubią.

Kot mysz łapie, piesek chrapie, lecz wszyscy się lubią.

 

Ref. „Hau, hau, hau” – piesek szczeka.

„Miau, miau, miau” – z kotkiem w chórku.

Wszyscy się lubimy na naszym podwórku.

 

 

Wiersz H. Bechlerowej Psotna Świnka

 

Rzekł kaczorek do gąsiorka:

– Świetnie się zabawić można!

Patrz, kartofel wypadł z worka –

będzie z niego piłka nożna.

 

Leci piłka w różne strony:

wyżej, niżej, w lewo, w prawo…

Patrzy indyk, kot i wrony,

Łatek szczeka: Brawo! Brawo!

 

Sroka ze wsi przyleciała,

łebkiem kręci, dziób otwiera

irozgłasza po wsi całej:

– Górą kaczki! Dwa do zera!

Nie skończyły się zawody,

bo malutka Michalinka

otworzyła nagle chlewik

i wypadła stamtąd świnka.

 

– Dość zabawy! – Głośno rzekła,

Zjadła piłkę i – uciekła!